چگونه دستگاه حضور و غياب مناسب را انتخاب نماييم

,

امروزه دستگاههای حضور و غياب برای كنترل و مونيتور كامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شركتها و سازمانها و موسساتی كه با تعدادی پرسنل سر و كار دارند. اين نياز با افزايش تعداد پرسنلی كه بايد مديريت شوند، رشد خواهد كرد. اما انتخاب دستگاه حضور و غياب مناسب و متناسب با نيازهای سازمان شما، در صورتيكه شما تخصص كافی نداشته باشيد، كار مشكلی خواهد بود.

در اين قسمت به برخی از نكات كليدی كه شما را در انتخاب دستگاه حضور و غياب متناسب با نيازهايتان كمك خواهد كرد، اشاره خواهد شد.

1) شما به دنبال چه نوع دستگاه حضور و غيابی هستيد ؟

كارت خوان های بدون تماس (دستگاههای RFID)
دستگاه های بيولوژيكی (اثر انگشت، تشخیص چهره، الگوهای کف دست، اسكن شبكيه چشم)
دستگاه های پانچ دستی
عملكرد دستگاه كارت خوان بدون تماس به اين صورت است كه هنگامی كه كارت RFID ثبت شده در سيستم و متناظر با كاربر در مقابل دستگاه قرار می گيرد، كاربر شناسايی خواهد شد. يك دستگاه مبتنی بر اثر انگشت پرسنل را با تطبيق الگوی اثر انگشت وی با اثر انگشتهای ثبت شده در پايگاه داده شناسايی خواهد كرد. دستگاههای تشخيص دست كاربران را با شكل و اندازه دستشان تشخیص می دهند.

2) آيا شما به دستگاههای كنترل دسترسی یا کنترل تردد نيز نياز داريد ؟

دستگاه حضور و غياب معمولا امكان عملکرد به عنوان دستگاه كنترل دسترسی را نيز دارد. در اين حالت، دستگاه ورود / خروج به شركت يا سازمان شما را كنترل خواهد كرد، در نتيجه اطلاعات دقيق در مورد وضعيت كاركنان در اختيار شما قرار خواهد داد. برای اين منظور شما برای هر در ورود و خروج نياز به يك دستگاه كنترل دسترسی خواهيد داشت.

پس شما بايد تمام درهای ورود و خروج مورد نظر را جهت استفاده از دستگاه كنترل دسترسی انتخاب نماييد. اين عمليات می تواند فقط برای مكانهای خاصی از شركت مانند اتاق سرور درنظر گرفته شود.

3) چه تعداد از پرسنل به صورت همزمان نياز به ثبت تردد (ورود يا خروج) خواهند داشت ؟

اگر تعداد پرسنلی كه در يك زمان اقدام به ثبت تردد خود خواهندكرد زياد است، شما به دستگاهی نياز داريد كه سرعت شناسايی آن بالا باشد. بعضی از دستگاههای بيولوژيكی چندين ثانيه زمان برای فرآيند تشخيص اثر انگشت نياز دارند، كه اين زمان منجر به ايجاد صفهای طولانی كارمندانی كه قصد ورود به شركت را دارند، می شود.

4) گنجايش دستگاه

مدلهای مختلف دستگاه حضور و غياب در تعداد ترددهای قابل ذخيره سازی محدوديت دارند. اگر تعداد كارمندان شما زياد است، شما بايد دستگاهی را انتخاب نماييد كه حافظه ذخيره سازی اطلاعات ترددها و پرسنل آن زياد باشد.

به عنوان مثال، اگر شما 1000 كارمند در سازمان شما مشغول كار باشند و بطور متوسط هر كارمند در روز 5 بار تردد ثبت كند، در روز 5000 تراكنش ثبت خواهد شد. در صورتيكه دستگاهی با حافظه ذخيره سازی 50000 تراكنش تهيه كنيد، دستگاه قابليت ذخيره سازی اطلاعات را تا 10 روز خواهد داشت.

5) چه تعداد شعبه يا موقعيت برای ثبت عملكرد پرسنل در نظر گرفته ايد ؟

در صورتيكه شركت يا سازمان شما دارای شعب مختلف يا مكانهای مختلفی است كه تمايل به مانيتور و ثبت تردد پرسنل كليه شعب يا مكانها از دفتر مركزی يا يك نقطه خاص را داريد، شما به دستگاه حضور و غیابی نياز داريد كه از روش ارتباطی شبكه يا TCP/IP بهره مند هستند. البته نرم افزاری كه بتواند اطلاعات را از كليه شعب جمع آوری نموده و در يك نرم افزار مركزی پردازش نمايد، بخش مهم ديگری از تصميم گيری شما به حساب مي آيد.

6) قیمت دستگاه حضور و غیاب

معمولا یکی از ملاک های انتخاب دستگاه حضور و غیاب، قیمت مناسب و متناسب با گستردگی شرکت یا سازمان شما می باشد. در گذشته فاصله قیمت دستگاههای حضور و غیاب کارتی با دستگاهای حضور و غیاب اثرانگشتی یا تشخیص چهره بسیار زیاد بود ولی امروزه به دلیل ارزان شدن تکنولوژی های جدید، این فاصله بسیار کم شده است. با علم به این موضوع، همچنان دستگاههای حضور و غیاب کارتی در سطح قیمتی پایینتری قرار دارند و می توانند انتخاب مناسبی برای شرکتهایی باشند که تمایل به پرداخت هزینه کمتری جهت خرید دستگاه حضور و غیاب دارند. البته گاهی اوقات در برخی سازمانها و نهادها مانند ارگانهای نظامی، به دلایل امنیتی تمایلی به استفاده از دستگاههای بایومتریک وجود ندارند و صرفا ملاک آنها قیمت مناسب دستگاه حضور و غیاب نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *