راهنمای خرید دستگاه حضور و غیابحضور و غیابحقوق و دستمزدراهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب


هدف از خرید دستگاه حضور و غیاب چیست ؟


نقش اصلی دستگاه حضور و غیاب ثبت تردد پرسنل بوسیله روشهای مختلف مانند اثرانگشت، چهره، کارت و … می باشد. دلایل مختلفی می تواند این نیاز را برای مجموعه شما بوجود آورد. کنترل دقیق ورود و خروج پرسنل، محاسبه کارکرد بر اساس میزان حضور، وقت گیر بودن ثبت دستی یا کاغذی تردد پرسنل، امکان سوء استفاده در صورت ثبت تردد توسط کارکنان و … از جمله این دلایل می باشد.

راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب

چه معیارهایی برای انتخاب دستگاه حضور و غیاب وجود دارد ؟


دستگاههای حضور و غیاب موجود از تکنولوژی های مختلفی پشتیبانی می کنند. تشخیص جهره، تشخیص اثر انگشت، کارت بدون تماس، کف دست و …، دارای آپشنهای متفاوتی هستند، شکل و شمایل متفاوتی دارند و در نهایت با قیمتهای مختلفی عرضه می شوند. با وجود این همه تنوع چگونه دستگاه حضور و غیاب متناسب با مجموعه خود را انتخاب کنیم ؟


برای انتخاب دستگاه حضور و غیاب مهمترین معیارهایی که باید به آن دقت داشته باشید به شرح زیر است :

راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب
  1. تکنولوژی شناسایی: همانطور که گفته شد، دستگاههای حضور و غیاب دارای روشهای مختلفی برای شناسایی می باشند. کلیه روشهای ارائه شده از پیشرفته ترین الگوریتهای شناسایی بایومتریک استفاده می کنند و همه امن هستند. پس نگران عدم شناسایی چهره، اثرانگشت یا … نباشید. شاید مهمترین معیار برای انتخاب روش شناسایی نوع مکانی است که دستگاه قرار است در آنجا استفاده شود. به عنوان مثال برای مراکز درمانی و پزشکی یا مکانهایی که پرسنل مجبور به پوشاندن دستهای خود در محل کار هستند یا مکانهایی که انگشت پرسنل به دلیل نوع کار آسیب دیده (کارگاههای چوب بری)، روش شناسایی چهره می تواند انتخاب بهتری باشد. این روش تماس فیزیکی با سنسور اثرانگشت را از بین برده و از نظر بهداشتی مد نظر برخی از خریداران می باشد. دقت داشته باشید که دستگاههای کارتی به دلیل اختلاف قیمت کمی که با دستگاههای بایومتریک دارند، امروزه خیلی مورد استقبال قرار نمی گیرند چرا که مشکلاتی مانند گم شدن کارت، جابجا کردن کارت بین پرسنل، هزینه خرید کارت و … نیز برای این دستگاهها وجود دارد.
  1. ظرفیت: برای دستگاههای حضور و غیاب دو پارامتر ظرفیت وجود دارد. ظرفیت کاربر و ظرفیت تردد. ظرفیت کاربر به معنای تعداد نمونه اثرانگشت، چهره، الگوی کف دست یا کارت قابل تعریف در دستگاه می باشد. ظرفیت تردد تعداد عملیات (ورود، خروج، مرخصی، ماموریت) قابل ثبت در دستگاه می باشد. معمولا یکی از ملاکهای تعیین قیمت دستگاهها با قابلیتهای مشابه، ظرفیت آنهاست. دقت داشته باشید که ظرفیت تردد پارامتر نگران کننده ای نیست چرا که شما می توانید با تخلیه اطلاعات دستگاه در نرم افزار،آن را حذف نموده و به حالت اولیه بازگردانید. به عنوان مثال دستگاهی که 1000 نمونه اثرانگشت و 80000 تردد را ذخیره می کند، با فرض اینکه برای هر یکی از پرسنل 10 اثرانگشت را ذخیره نمایید، می تواند اطلاعات 100 پرسنل را ذخیره نماید و با فرض اینکه هر پرسنل در روز 4 عملیات تردد ثبت نماید، اطلاعات تا 200 روز اطلاعات را ذخیره نماید. البته شما می توانید با تخلیه اطلاعات دستگاه ظرفیت تردد را صفر نمایید.
  1. روش ارتباط: دستگاه حضور و غیاب نقش ثبت کننده اطلاعات ترددها را بر عهده دارد. برای انجام محاسبات، ترددهای ثبت شده در دستگاه باید به نرم افزار منتقل شود. این انتقال می تواند از طریق فلش USB، سیم شبکه یا شبکه بیسیم باشد. اینکه دستگاه انتخاب شده دارای کدام روش ارتباطی باشد، کاملا به شما و محیط کاری شما بستگی دارد. اگر تمایل دارید از طریق نرم افزار و شبکه به دستگاه متصل شوید و اطلاعات را تخلیه نمایید دستگاه حتما باید دارای روش ارتباطی شبکه باشد. اگر تمایل ندارید سیم کشی شبکه انجام دهید، می توانید دستگاه با قابلیت شبکه بیسیم تهیه کنید. اگر مشکلی با مراجعه حضوری به دستگاه و اتصال فلش دیسک ندارید، می توانید دستگاهی تهیه کنید که فقط امکان تخلیه از طریق فلش داشته باشد.
  1. قابلیتهای جانبی: باتری، وب سرور داخلی، قابلیت اکسس کنترل، ماژول کارتخوان و … از قابلیتهایی هستند که برحسب نیاز خود می توانید تهیه کنید. ملاک انتخاب این قابلیتها نیاز شما می باشد. به عنوان مثال باتری داخلی برای مکانهایی که مشکل برق وجود دارد و امکان خاموش بودن دستگاه برای مدت طولانی وجود دارد، یا ماژول کارتخون برای مکانهایی که احتمال می دهند ممکن است به علت آسیب احتمالی به اثرانگشت پرسنل احتمال شناسایی اثرانگشت وجود نداشته باشد، توصیه می شود.

.
.


نیازهای پیش و پس از خرید دستگاه حضور و غیاب چیست ؟


دقت داشته باشید دستگاه حضور و غیاب وظیفه جمع آوری اطلاعات تردد پرسنل را بر عهده دارد و دیگر هیچ. برخی از خریداران به اشتباه تصور می کنند که دستگاه حضور و غیاب کلیه عملیات مربوط به محاسبه کارکرد، تاخیر، تعجیل و … را انجام می دهد. قبل از خرید دستگاه به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه حضور و غیاب به همراه نرم افزار ارائه می شود و شما برای استفاده از نرم افزار نیاز به یک دستگاه کامپیوتر دارید. قرد یا افرادی در مجموعه شما باید قادر به کار با کامپیوتر باشند تا بتوانند از نرم افزار حضور و غیاب ارائه شده، گزارشهای مورد نظر شامل مجموع کارکرد، تاخیر، تعجیل، اضافه کار، کسر کار، فهرست ورود و خروج و … را استخراج نمایند.

اگر تمایل دارید که اطلاعات دستگاه حضور و غیاب از طریق شبکه به کامپیوتر منتقل شود، کامیپوتر باید دارای پورت شبکه بوده و اگر دستگاه حضور و غیاب با قابلیت شبکه بیسیم تهیه کرده اید، حتما باید در مجموعه خود اکسس پوینت جهت اتصال بیسیم موجود باشد. اتصال از طریق شبکه بیسیم مستلزم دسترسی به اطلاعات شبکه بیسیم می باشد، یعنی باید به کلمه عبور و نام شبکه بیسیم مجموعه خود دسترسی داشته باشید.

جهت استفاده از خدمات پشتیبانی ترجیحا کامپیوتری که نرم افزار روی آن نصب شده، به اینترنت متصل باشد که کارشناسان واحد پشتیبانی بتوانند در صورت نیاز متصل شده و راهنمایی کنند.

راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب
راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب


علت اختلاف قیمت دستگاههای ارائه شده در بازار چیست ؟


دلایل مختلفی برای اختلاف قیمت دستگاههای حضور و غیاب موجود در بازار وجود دارد. برخی از دلایل عنوان شده توسط شرکتهای ارائه کننده واقعی و برخی غیر واقعی است. مهمترین دلیل اختلاف قیمت، قیمت اصلی دستگاه در بازار جهانی است. دلیل دوم هزینه هر شرکت برای خرید و واردات دستگاه می باشد. برخی از شرکتها قطعات دستگاهها را وارد و اسمبل می نمایند که این منجر به کاهش قیمت تمام شده می شود.

در مورد اختلاف قیمت دستگاههای یکسان از یک شرکت تولید کننده، حاشیه سود در نظر گرفته شده هرشرکت، درصد عوامل فروش و نمایندگیها، روشهای واردات دستگاه و … از عوامل اختلاف قیمت دستگاههای حضور و غیاب می باشد.

متاسفانه برخی شرکتها با عنوان کردن مسائلی مانند نوع سنسور، ساخت چین بودن دستگاه، کشور سازنده سنسور یا بیان قابلیتهایی مانند بروز کردن اثرانگشت توسط دستگاه سعی در گمراه کردن خریدار و توجیه قیمت بالای خود دارند. در واقع دستگاههای حضور و غیاب که در ایران ارائه می شود، عموما محصولات شرکتهای ZKteco، Fingertec, Suprema, Virdi می باشد که مشخصات این دستگاهها در وب سایت هر شرکت درج شده است.

در نتیجه کسانی که ادعای تولید این دستگاهها را دارند، نیازمند بررسی بیشتر هستند.


ویژگیهای نرم افزار و خدمات پشتیبانی، مهمترین معیار انتخاب …


با توجه به توضیحات بالا، پس از خرید هر مدل دستگاه حضور و غیاب، اثرانگشتی یا تشخیص چهره، با ظرفیت بالا یا کم ظرفیت، ارزان یا گران، همینکه دستگاه عملیات ثبت ورود و خروج و شناسایی پرسنل را به درستی انجام دهد، وظیفه خود را انجام داده است. آنچه شما به عنوان کاربر با آن سر و کار خواهید داشت، نرم افزار ارائه شده به همراه دستگاه حضور و غیاب خواهد بود. قابلیتهای نرم افزار، سهولت نصب و کاربری آن، گزارشات ارائه شده، وجود راهنمای کاربری کامل و از همه مهمتر ارائه خدمات پشتیبانی از مهمترین عوامل کاربردی شدن دستگاه حضور و غیاب خریداری شده خواهد بود.

یک دستگاه حضور و غیاب همه فن حریف با همه روشهای شناسایی و کیفیت فوق العاده بالای ساخت بدون نرم افزار مناسب و کارا عملا به یک دردسر برای مجموعه شما تبدیل خواهد شد. زیرا شما در پایان هر ماه یا هر دوره محاسباتی مجبور هستید با نرم افزار ارائه شده کار کنید، شیفت تعریف کنید و گزارش گیری کنید. نکات بسیار ریزی در نرم افزار وجود دارد که عدم وجود هریک شما را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. به عنوان یک مثال ساده، تصور کنید شما دارای شیفتهای دو روزه هستید. شیفتی که از ساعت 4 بعد از ظهر تا 7 صبح فردا ادامه می یابد. در صورتیکه نرم افزار ورود شما را در یک روز و خروج شما را در روز بعد تشخیص ندهد و نیاز به ثبت ورود و خروج در نیمه شب (ساعت 00:00) باشد، شما را دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد.

از طرفی ممکن است در نرم افزار ارائه شده برخی قابلیتها محدود شده باشد که معمولا در نرم افزارهای رایگان این اتفاق می افتد. شما پس از خرید متوجه خواهید شد که مثلا امکان تعریف شیفت دوروزه وجود ندارد یا حداکثر 5 شیفت قابل تعریف است.

نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است خدمات پشتیبانی ارائه شده توسط فروشنده می باشد. خدمات با محدودیت در تعداد تماس، یا تعداد دفعات ارتباط کامپیوتری کارشناسان، عدم ارائه محتوای آموزشی (دفترچه الکترونیکی، ویدئوی آموزشی و …) شما را به مجموعه ارائه دهنده وابسته خواهد کرد و این به معنی پرداخت هزینه بیشتر خواهد بود.

راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب

مشاهده عملکرد نرم افزار و مقایسه قابلیتهای دستگاهها
کارشناسان شرکت مهندسی کاراپرداز آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما در مورد قابلیتهای دستگاههای حضور و غیاب و همچنین ارائه دموی عملکرد نرم افزاها می باشند. همین حالا با ما تماس بگیرید.
درخواست دمو
ثبت درخواست دموی نرم افزار
ارسال پيامک
ارسال پیامک به واحد فروش
تماس
تماس تلفني با کارشناسان
حقوق و دستمزدفروش ویژه حضور و غیاب
preloader